Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Domov

Zachraňte Maria Loreto

„Mýlil jsem se, tady se stal zázrak,“ prohlásil biskupský zmocněnec vikář Václav Škach loni v březnu při znovuotevření poutního místa Maria Loreto, v jehož obnovu již nikdo nedoufal. Z tři sta let starého poutního místa nedaleko Chebu zbyla po čtyřicetileté vládě komunistů jen vyhořelá a rozkradená ruina. Zbloudilé návštěvníky vítaly propadlé střechy a rozstřílená soška Panny Marie v průčelí vchodu. Až se najednou objevil Anton Hart (88) a s ním už zmíněný zázrak.

Budu se revanšovat

Rodina Hartova vlastnila ve Starém Hrozňatově na Chebsku kromě cihelny a keramičky i velké hospodářství, krávy a koně. To se to místo ještě jmenovalo Alt Kinsberg. Každou neděli chodili všichni Hartovi dva kilometry do kopce na mši v Maria Loreto. „Bylo to pro mě důležité místo,“ vypráví česky Anton Hart. „Byl jsem tady pokřtěn, měl jsem tady první přijímání i biřmování.“ Během války však musel pan Hart rodný Kinsberg opustit a narukoval na vojnu. „V zimě za bojů u Kurska jsem na pokraji sil s omrzlinami ležel ve sněhu a myslel jsme si, že umírám,“ popisuje svůj válečný zážitek. „Najednou se mi před očima vybavila cesta od našeho domu na kopec k Maria Loreto a já si řekl, že jestli tohle přežiju, tak se budu Panně Marii revanšovat.“ Pan Hart válku ve zdraví přežil a vrátil se do Kinsbergu-Starého Hrozňatova, odkud byl v září 1946 s celou rodinou na základě dekretů prezidenta Beneše vyhnán do Bavor. „Pro otce to byla hrozná rána,“ popisuje ztrátu domova a veškerého…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.