Česky vydávané knížky o filozofii stále charakterizuje převaha překladů nad původními díly. Příjemným překvapením jsou proto dvě výrazné knihy o africké filozofii z poslední doby. Dokládají živý zájem o africkou filozsofii, který se projevuje ostrou a odbornou diskusí mezi autorkami obou knih. Africká filozofie: dějiny, trendy, problémy Aleny Rettové je dílo více vědecky zaměřené, i když velmi čtivé, nabízející přehled africké filozofie a úvod do literatury, prakticky nedostupné v českém prostředí. Novější kniha, Africká filozofie mezi lékaři a filozofy Aleny Novákové, se pak více soustřeďuje na specifické a aktuální problémy této filozofie, které se navíc snaží přiblížit běžnému čtenáři formou dialogů. Knihy o africké filozofii nejsou žádným turistickým průvodcem nabízejícím orientaci v geograficky vymezeném a exotickém myšlení, jak si to možná většinou představujeme u podobných názvů. Velkým překvapením pro mnohé bude, že právě africká filozofie se jeví jako nejvýraznější projev současné filozofie, v níž západní tradice a jazyky neustále bojují s vlastní tendencí kolonizovat (cizí) myšlení a snaží se otevřít prostor pro tematizaci nových otázek a pojmů. Africká filozofie a její konfrontační duch nabízejí současné filozofii nejlepší půdu pro podobný projekt.

Rituál moudrosti

Blízkost k současným filozofickým projektům je zvláště patrná v knížce Aleny Novákové. Moment „vznikání“ a hledání identity africké filozofie zde stojí proti pokusům…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte