Americký WorldCom stojí před krachem, šéf francouzské Vivendi Universal byl minulý týden přinucen k rezignaci a tato firma se zřejmě rozpadne - to jsou zatím poslední velké pády v telekomunikační branži. Připočítat můžeme nizozemského operátora KPN, který byl nedávno zachráněn na poslední chvíli; jeho dceřiná společnost KPNQwest letos na jaře zkrachovala. Ale i další velká jména z branže, donedávna nedotknutelné modly (Deutsche Telekom, France Telecom), se dnes na burze obchodují za zlomek hodnoty z počátku roku 2000. Potíže má sice leckterý sektor světové ekonomiky, ale snad s výjimkou letecké dopravy nikde nejsou tak všeobjímající a tak vážné jako v telekomunikacích. Co se to jen v této branži děje (krom toho, že sem tam někdo podvádí s účetnictvím)? Copak jí ještě před třemi lety neprorokovala drtivá většina ekonomů růžovou budoucnost?

A prodám za polovic

Hlavní odpověď zní až triviálně: telekomunikační manažeři pozapomněli na základní ekonomická pravidla. Pokud investice nevytvoří - alespoň v delším období - zdroje k tomu, aby se zaplatila, nemá smysl ji provádět. Financování expanze na úvěr není samo o sobě zavrženíhodné, pokud kupní ceny nepřevyšují reálnou hodnotu investic. Špatný odhad jde na vrub vlastního jmění neboli majetku akcionářů; v krajním případě podnik zkrachuje. Toto vše si v posledních letech telekomunikační firmy zopakovaly v poměrně drastické lekci. Šéf Vivendi Jean-Marie Messier velmi nákladně investoval do mediálních…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte