Má, nebo nemá být zakázána reklama na tabák? Zdejší zákonodárci už odpověď na tuto nelehkou otázku našli. Tedy alespoň na nějaký čas. Jak ve svém ironizujícím textu Příčina všeho zla (Respekt č. 25/2002) s potěšením připomněl Jan Stolár, smetly totiž obě komory zdejšího parlamentu se stolu návrh zákona, který ji chtěl postavit mimo paragrafy. Předkladatelé tohoto návrhu však zdaleka nejsou takoví prosťáčkové, jak si Jan Stolár představuje.

Proč tolik dětí ještě nekouří?

Soudě podle zmiňovaného článku se Jan Stolár domnívá, že hlavním motivem, který vedl autory k předložení návrhu zákona o zákazu reklamy na tabákové výrobky, je škodlivost kouření. To svědčí o tom, že si ani nepřečetl rozpravu senátorů před hlasováním. Hlavní problém totiž spočívá v tom, že tabáková reklama, má-li být úspěšná, musí být zacílena na co nejmladší populaci. Je totiž zřejmé, že jedině orientace na pubertální generaci může být úspěšná, protože drtivá většina kuřáků začíná kouřit před 18. rokem. O konkurenční výhodu na trhu tak přichází každá tabáková firma, která by se chtěla chovat charakterně a nesměrovat svou reklamu na nezletilé. Plošný zákaz reklamy na tabákové výrobky tak měl umožnit firmám naplnit úmysl zákona, tedy chránit děti před vlivem návykových látek. Povolení reklamy na cigarety naopak vede k pokryteckému rozpolcení. Navenek se sice firmy musí tvářit, že jejich reklama je směrována na dospělé,…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte