Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace

Co nosí v tašce 14. dalajlama

Rozdává štěstí a dobrou náladu – tak se dívají na Jeho Svatost 14. dalajlamu lidé, kteří se s ním chtějí osobně setkat.

Dopadne to dobře

V Česku k tomu měli příležitost už počtvrté: Tändzin Gjamccho přijel na pozvání prezidenta Václava Havla do Prahy a pronesl zde jednu ze svých veřejných přednášek. Před pražskou sportovní halou Brumlovka stojí davy lidí: čekají tu už od poledne, přestože dalajlamova přednáška začíná až v šest hodin večer. Mnozí z nich drží v ruce nápis Koupím lístky. Okolo páté hodiny už jsou zájemců zhruba dvě tisícovky. Dovnitř se jich však vejde pouze třináct set. „Hrozně bych chtěla vidět dalajlamu. Ale když se mi to nepovede, tak se to asi nemá stát,“ říká asi třicetiletá maminka s dítětem v kočárku. Nakonec má štěstí a jeden lístek se jí podaří získat. Když dá konečně ochranka svolení, dav se začne hrnout do haly, která brzy praská ve švech. Přesto přede dveřmi zůstává stále velká skupina lidí. „Když uděláte špalír, dalajlama projde mezi vámi,“ křičí jeden z pořadatelů. „Aspoň ho uvidíte.“ V sále mezitím hraje kapela Zuzany Navarové. Po koncertu přinesou asistenti ohromné rudé křeslo. A pak už celý sál s třinácti sty lidmi vstává a tleská. Přichází dalajlama ve své tradiční červenožluté mnišské róbě. „Poprvé jsem tady byl těsně poté, co jste získali svobodu. Po počátečním nadšení přijde teprve pořádná práce. Ale mám pocit, že v České republice to dopadne dobře, že z ní bude prosperující a harmonická společnost,“…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.