Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Až do posledního ministra

Tento týden bude zřejmě posledním dějstvím dramatu, jak sestavit koalici levého středu. Při pohledu zvenčí se to zdá jednoduché. Koaliční program je hotový a končí debaty o sestavě kabinetu. Ale bojovné vášně nadále hoří a o charakteru vlády se bude rozhodovat až do chvíle, než ji Vladimír Špidla představí sněmovně a ta ji schválí. Program a seznam pravděpodobných ministrů zatím ukazuje, že vláda bude liberálnější než její předchůdkyně, bude více stavět na občanské společnosti, posílí vliv občanů na veřejné záležitosti, a především se bude snažit přivést Českou republiku do Evropy. Proti tomu stojí rizika, že se země dále zadluží a že vzroste vliv různých korporací, které i tentokrát vyšlou své zástupce přímo do vlády.

Sirotek Rusnok a hodní lidovci

Koaliční prohlášení a pravděpodobná jména ministrů za ČSSD vytvářejí pocit, jako by vrchní sociální demokrat Vladimír Špidla ještě nebyl úplně rozhodnut, zda se spíše přikloní k otevřené proevropské vládě či po vzoru Václava Klause a Miloše Zemana k vládě propojené s ekonomickými korporacemi. Ve Špidlově týmu jsou lidé, kteří dosud neprosazovali zájmy žádné z hospodářských lobby, vedle nich ale patří k favoritům na vládní křesla Jaroslav Palas a Zdeněk Škromach. První je zástupcem zemědělské a myslivecké lobby a jejich zájmy teď bude prosazovat v čele příslušného rezortu. Druhý teď bude propagovat sociální smír nejen jako odborový předák, ale také jako ministr práce a sociálních věcí. To nevěstí pro…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.