Převratná řešení a největší vynálezy internetu jsou zadarmo, tvrdí v knize The Hacker Ethic and the Spirit of Information Age (Hackerská etika a duch informačního věku) internetový filozof Pekka Himanen. Jeho kniha, o níž referoval Václav Cílek (Všechna počítačová moc patří lidu, Respekt č. 23/2002), však na internetu k dispozici není a nelze si ji odtamtud ani zadarmo stáhnout - leda by k ní čtenáři pomohl nějaký hacker. Zato si ji našinec může objednat třeba na Amazonu za částku kolem 10 liber, s poštovným a balným dvojnásobek, a čekat týdny, než mu ji hlemýždí pošta doručí. Na první pohled paradox: zásadní kniha o internetu není k sehnání na síti a zadarmo, ale jen v tištěné podobě a za peníze. Rozpor je to ale jen zdánlivý.

Síť jako upoutávka

Tištěná kniha je stále žádanější produkt než její elektronická obdoba. Je to dáno i tím, že klasická kniha je po pěti stoletích od Gutenbergova vynálezu přivedena jako produkt do stavu jakési uživatelské dokonalosti. Nejde jen o pohodlnost čtení v porovnání se stávajícími monitory či displeji, ale i o estetický zážitek listování papírovými stránkami. Učinit z čtení e-knihy podobně komfortní záležitost by sice v dohledné době mělo usilovně vyvíjené elektronické čtecí zařízení, které má vypadat jako list z tvrdšího papíru, i tak lze ale pochybovat o tom, že by klasická kniha byla vlivem nástupu podobného výrobku vytěsněna.…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte