Tu situaci si hodně lidí pamatuje dodnes: když čtrnáct dnů po českém vstupu do NATO v březnu 1999 zaútočili naši noví spojenci na Miloševičovu Jugoslávii, vláda je nepodpořila a premiér Miloš Zeman dokonce zdejším stoupencům Aliance nadával do „primitivních troglodytů s krvavýma očima“. Teď už by to měl těžší. Od minulého týdne totiž v Praze po vzoru ostatních členských států funguje nezávislé informační centrum NATO. Tato instituce je napojena přímo na centrálu Aliance v Bruselu a její odborníci by měli na bezplatných telefonních linkách či internetových stránkách dávat občanům informace o veškerých cílech, záměrech a akcích NATO. Přitom se nemají ohlížet na oficiální výroky politických představitelů, takže je nutné, aby centrum vždy řídila nevládní organizace. České ministerstvo zahraničí ale tuto klíčovou podmínku odmítlo splnit. Dosavadní šéf rezortu Jan Kavan podřídil novou instituci lidem spjatým právě s ministerstvem zahraničí a obrany. Stanoviska k akcím NATO budou občanům dokonce dávat i bývalí spolupracovníci StB.

Vaše věc

Vládu nad informačním centrem NATO svěřilo ministerstvo zahraničí spolku jménem BOOSS neboli Asociaci pro bezpečnost, obranu a ochranu společnosti a státu. „Je to prodloužená ruka moci, která se jen tváří, že je nezávislá a že mluví za NATO. Přitom je to prakticky vládní instituce,“ komentuje výběr Petr Vančura z Institutu pro národní bezpečnost. Mezi členy BOOSS jsou především bývalí vojáci a úředníci ministerstev -…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte