Jedna konkrétní situace viděná dvojíma očima může dát dva různé obrazy. Záběr číslo jedna: skoro dva roky vybuchují denně autobusy, pizzerie či kavárny, náhodně vybrané objekty plné náhodných hostů, následují cílené odvety armády na infrastrukturu teroru, ale svět mluví o dvou rovnocenných stranách téhož konfliktu a nekonečném cyklu násilí. Pak se lídr jediné supervelmoci postaví proti teroru - na naši stranu. Bůh mu žehnej, říkají na adresu George W. Bushe Izraelci. Záběr číslo dvě: uplynulo deset let od doby, kdy nám slíbili vlastní stát namísto okupace, ale pořád nic. Svět sice mluví o našich právech, ale přes všechny řeči skutek utek. Může se někdo divit zoufalému odporu? A pak lídr jediné supervelmoci na rovinu sdělí, že - chceme-li skutečně vlastní stát - náš prezident by neměl být prezidentem. Čert aby ho vzal, říkají na adresu George W. Bushe Palestinci. Tuto okatou rozpolcenost vyvolala řeč amerického prezidenta z 24. června.

Už bez Arafáta

Minulé pondělí pronesl americký prezident zásadní projev na téma amerického přístupu ke Svaté zemi, na který se čekalo už pěkných pár týdnů. Vyzval v něm Palestince, aby Jásira Arafáta nahradili jiným lídrem, který by nebyl zkompromitován terorem, jinak nezískají vlastní stát. Vznik tohoto státu USA podpoří, ale jen tehdy, až bude mít palestinský lid nové lídry, nové instituce a nové bezpečnostní dohody se svými sousedy. Arafátovo jméno sice v projevu nepadlo, ale trčelo z něj jak sláma z bot. Každý…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte