„Vytunelovaná banka. Ministerský úředník zpronevěřil 60 milionů. Korupce fotbalových rozhodčích, kteří prý berou úplatky od sázkových mafií. Pedofilní rabín v ortodoxní židovské škole. To je skvělé, konečně normální zprávy! Skoro si začínám připadat, že žiji v normální zemi,“ raduje se při sledování večerních televizních zpráv třicátnice Karin Skala. Už několik dnů nedošlo v Izraeli k žádným pumovým atentátům, a zpravodajství se tak najednou podobá tomu, na co jsme zvyklí v Evropě. Pro Izraelce je ale v posledních měsících taková situace svátkem.

Vezměte si taxíka

Dokud vláda před dvěma měsíci nevyhlásila operaci „Obranný štít“, neuplynul den, aby někde nevybuchla kavárna, pizzerie, diskotéka, autobus či nákupní středisko. Smrt v jejich troskách během jednoho měsíce našlo sto dvacet civilistů, desítky z nich ještě nepřekročily práh dospělosti. Kavárny osiřely, lidé se začali bát nakupovat, přestávali používat autobusy a centra měst se vylidnila. Teď se život začal pomalu vracet do „normálních“ kolejí. Uvozovky jsou zde však na místě, neboť to, co dnes v Izraeli znamená „normální“, je relativní třeba i jen k tomu, co zde bylo normální před dvěma třemi lety. I tehdy vybuchovaly pumy. Kromě zvýšených bezpečnostních opatření si však běžný turista ničeho zvláštního nevšiml. Dnes je tomu jinak. Druhá intifáda prakticky zlikvidovala turistiku. Jindy rušné ulice a pěší zóny jsou poloprázdné, zavřela polovina krámků se suvenýry, mnoho restaurací…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte