Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Volby 2002

Vážení čtenáři,

v pořadí už třetí volební příloha, kterou máte právě před sebou, přináší analýzu výsledků parlamentních voleb. Nárůst komunistů, vítězství sociálních demokratů, propad ODS a Koalice, to vše si žádá odpovědi. Vždyť takové výsledky vlastně nikdo nečekal. Změně chování se většinou věnují sociologické agentury, které ale ještě svá data nezveřejnily. I tak je ale možné se pokusit rozklíčovat, proč k takovým výsledkům došlo. Je ale zapotřebí se ponořit do menších regionů, měst a obcí. Teprve zde se nacházejí určité odpovědi, které se vám pokoušíme v této příloze přinést. Tak například se dozvíte, že částečným klíčem k sociálnědemokratickému vítězství je nečekaný úspěch ve velkých městech, která dosud bývala dominantou ODS. Za úspěchem komunistů zase stojí boj za národní zájmy a proti Benešovým dekretům. Dokazuje to analýza pohraničních okresů v Plzeňském kraji. Přesně ty jejich části, které leží na území bývalých Sudet, volily výrazně komunisty, zatímco v českých částech propadli. Není to pravidlo, ale oproti minulým volbám je to změna. Jihozápad také letos docela přál ODS. Příloha také přináší odpovědi renomovaných agentur zkoumajících preference politických stran, proč se jejich průzkumy lišily od volebních výsledků. Shodně odpovídají, že chybu vyvolala především nízká volební účast, kterou žádná agentura nepředpokládala. Prý šlo o momentální rozhodnutí voličů. Data agentury InnoVatio zase ukazují, jak se chovala česká média v předvolební…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.