Před čtrnácti dny byla v Letohrádku královny Anny na Pražském hradě otevřena stálá expozice afrického umění, které českému státu daroval sběratel Reiner Kreissl (1924). Rodák ze sudetské obce Děkov pochází z rodiny bohatého zemědělce: otec byl Němec, matka Češka. Od mládí se zajímal o umění a časem se stal uznávaným znalcem a sběratelem starožitností. V 50. letech pracoval jako vedoucí obchodu se starožitnostmi v Teplicích, r. 1963 emigroval do Mnichova, kde se stal nákupčím a posléze ředitelem jedné z největších německých aukčních síní. Po převratu 1989 se rozhodl věnovat značnou část svých cenných sbírek českému státu. Mezi nejvýznamnější dary patří sbírka 1250 anatolských koberců miliardové hodnoty (Náprstkově muzeu, kde jsou uloženy, financuje i jejich údržbu) a zmíněná kolekce téměř pěti set uměleckých děl z Afriky. Reineru Kreisslovi udělil v roce 2001 prezident Havel „Medaili za zásluhy“.

Jak se člověk stane sběratelem umění?

Začalo to vlastně, už když mi byly čtyři. Sbíral jsem barevné střepy, které jsem našel na haldách, a dělal z nich takové mozaiky. Měl jsem tetu, Taussigovou, byla českého původu po babičce a vzala si bohatého Žida, chmelaře Taussiga. Jezdili k nám v obrovském voze se šoférem, měli jsme se moc rádi. No a jednou k nám přijeli a já jsem si zrovna hrál s těmi střepy. Teta to viděla a říkala: Prodáš mi ty střepy? Kolik za ně chceš? Já jsem nevěděl, a tak se ptám: Kolik mi dáš? A ona: Pět korun. Víte, kolik to bylo v roce 1928…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte