Ze summitu Evropské unie, který se koná ve španělské Seville koncem tohoto týdne, vzejdou dvě poselství. Evropští státníci by měli jednak zopakovat, že platí všechno to, co dosud slíbili kandidátským zemím. Tedy potvrdit závazek, že Unie do letošního prosince ukončí jednání až s deseti uchazeči, kteří by mohli vstoupit do EU v roce 2004. Měli by ale také reagovat na sílící znepokojení veřejnosti z přistěhovalectví a na obavy domácích politiků z populistické krajní pravice, která v minulých měsících předvedla, jak umí toto téma zužitkovat.

Mudrování versus zemědělci

V očích veřejnosti jsou rozšíření a omezení imigrace často chápány jako protiklady. Přijetí zemí ze střední a východní Evropy, jak ukázaly nedávné průzkumy Komise, není vůbec populární. Lidé nerozlišují, zda romský přistěhovalec, který je dráždí svým chováním a odlišností, pochází z Turecka, Bosny, Rumunska nebo Česka. Závěr ze Sevilly, který lze shrnout do hesla „rozšířit“ (o kandidátské státy), „ale také opevnit“ (před ilegální imigrací), nebude tedy každému znít smysluplně. Téma přijetí nových zemí bude na summitu sice důležitým, ale rychle vyřízeným tématem. Všechno už bylo řečeno před rokem v Göteborgu a posléze v prosinci v Laekenu. Ví se, které země mají šanci vstoupit a kdy. Potvrzení tohoto scénáře však může výrazně pomoci hledání kompromisu mezi členskými státy, které se nemohou dohodnout, jak nováčkům zaplatit zemědělské dotace. "Varuji před odkladem rozšíření, jež by…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte