Dav mužů na prostranství před mešitou hučí napětím. Vousáč v turbanu se snaží cosi přečíst z ušmudlaného papíru, zadní řady však neslyší a derou se pomocí tvrdých loktů kupředu, takže řady přední nadávají a stejně tvrdými lokty drzounům vracejí každý šťouchanec dvakrát. Volby představitelů do Loja Džirgy, takzvaného Velkého shromáždění, v oblasti Šomali na sever od hlavního města Kábulu probíhají podobně jako volby v celém Afghánistánu. Tradičně, afghánsky a především bez účasti něžného pohlaví. To se hlasování nejen že neúčastní, ale v době bouřlivých diskusí na návsích raději nevystrkuje hlavy z chýší, hliněných domků a plátěných přístřešků. Přesto se jejich hlasy započítávají - volí prostřednictvím mužů.

Otázka manželovy volby

„Všechny výnosy omezující práva žen byly ihned po pádu Tálibů zrušeny,“ říká ministr zahraničí Afghánistánu Abdullo - muž, jehož manželka se po jeho boku objevuje pouze v šátku přehozeném přes vlasy, nikoli v burce, hávu zahalujícím celé tělo včetně tváře. Byl to on, kdo 1. listopadu loňského roku vyhlásil, že na území osvobozeném od Tálibů se burka nosit nemusí. „Teď už je to jen otázka volby,“ prohlásil ministr a moc dobře si uvědomoval, že zvolit musejí spíš afghánští muži než jejich protějšky. Zda totiž žena vyrazí do ulic „polonahá“ (rozuměj s odkrytou tváří), nebo zahalená, nezáleží ani tak na ní jako na jejím manželovi, tatínkovi, bratrovi nebo dospělém synovi. Zákon je zákon, právo je právo, ale jak si s ním…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte