Odkud hrozí nejaktuálnější riziko pro světový mír? Čím dál zřetelněji se rýsují dvě oblasti – Indický poloostrov a Svatá země. A co lze udělat pro to, aby se tamní násilí nevymklo úplně z kontroly? Velmoci jako by se dohodly na určité dělbě práce. Na Blízký východ se už tradičně soustředí USA: přímo na místě jedná šéf CIA Tenet a náměstek ministra zahraničí Burns, prezident Bush zase o víkendu přijal ve Washingtonu hlavu Egypta Mubáraka a na pondělí pozval izraelského premiéra Šarona. Po těchto jednáních má George W. Bush představit novou blízkovýchodní iniciativu USA. Hmatatelný průlom ale stále visí někde vysoko ve vzduchu. Na Indický poloostrov se soustředí zase Moskva: jako prostředník se v úterý na asijském summitu v Kazachstánu nabídl prezident Putin – pozval přítomné lídry obou zemí do Moskvy, pákistánský prezident Mušaraf už přijal, indický premiér Vádžpéjí přinejmenším neodmítl. Teprve ve čtvrtek a v pátek vyslal na Indický poloostrov své „těžké váhy“ Washington (náměstek ministra zahraničí Armitage, ministr obrany Rumsfeld). Nutno říci, že Rusko si tu počíná s větším úspěchem než západní země. Vladimír Putin už také není v povědomí Západu, především Ameriky, zapsán jako bývalý důstojník KGB, ale jako úspěšný státník a loajální partner.

Co nám dali oni

Posun Američanů ve vnímání Vladimíra Putina – kontrastující s tím, jak rizikově je zvažován v postkomunistických zemích, zvláště v tradičně protiruském Polsku –…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte