Na počátku vyhlazení Lidic stál dvojsmyslný dopis. Aby si pisatel Václav Říha usnadnil rozchod se svou milenkou Annou Maruščákovou a ještě jí při tom zaimponoval, snažil se předstírat, že je příslušníkem odboje, který musí na čas zmizet do ilegality. Psaní však adresátku nedostihlo a skončilo v rukou tehdejšího slánského starosty Jaroslava Pály, který případ neprodleně ohlásil. Vypátrat autora dopisu už byla pro gestapo maličkost. Při výslechu údajně padla jména Josefa Horáka a Josefa Stříbrného z Lidic bojujících v té době v řadách československé zahraniční armády. I přesto, že gestapo Lidice obrátilo doslova naruby, ke známým tragickým důsledkům nakonec vedla jen tato chabá stopa. Zajímavé okolnosti vypluly na povrch teprve nedávno díky práci Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV). Spolu s nimi se pak pracovníkům ÚDV podařil i šokující úlovek: nacistický válečný zločinec, který se přímo účastnil vyhlazení Lidic, po válce působil jako agent Státní bezpečnosti. Osud, který dokonale ilustruje válečné a poválečné dějiny Československa, patří muži jménem Max Heinrich Rostock.

Padesát trestů smrti

Jeho kariéra začala nenápadně. Vyučený obchodní příručí a malíř pokojů se stal v březnu roku 1933 členem bojůvky SA a krátce poté vstoupil i do NSDAP. Působil v různých buňkách Sicherheitsdienst (SD) – zpravodajské služby nacistické strany – a necelý týden před vypuknutím války byl převelen do její nově zřízené služebny v…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte