Přestože před čtyřmi lety se od nich všichni štítivě odtahovali a jejich nabídky na tichou podporu vlády lidovců a ČSSD nebral nikdo vážně, od té doby se pozice komunistické strany neporovnatelně zlepšila. A nemusela pro to slevit ani o píď z neostalinských postojů.

Nemrskejme se

Chování Komunistické strany Čech a Moravy po celé čtyři roky dokazovalo, že je důstojnou pokračovatelkou totalitní KSČ. Partaj loni oslavila osmdesáté výročí vzniku a o nějakém vyrovnávání se s minulostí nechtějí její členové ani slyšet. „My nepůjdeme cestou sebemrskačství, protože nechť se mrskají ti, co něco zavinili,“ prohlásil loni vůdce strany Miroslav Grebeníček. A podle tohoto hesla se komunisté chovají i v zákonodárné praxi: hlasovali proti všem zákonům snažícím se vypořádat s tíživým dědictvím totality (např. prodloužení nepromlčitelnosti zločinů komunismu, prodlužování lustrací, zřízení Institutu pro dokumentaci zločinů komunismu a podobně). A ne že by ve svém odporu byli úplně osamoceni: proti lustracím se postavila i část sociálních demokratů a Institut zamítla spolu s komunisty i opoziční smlouva. O tom, jak se KSČM dívá na minulost, svědčí její internetové stránky. Bolševický puč z února 1948 je tam označen za „počátek spravedlivého zřízení“ a obrovská loupež soukromého majetku za „demokratický akt znárodnění“. Těžko to ostatně může být jinak, když předseda parlamentního klubu strany, bývalý agent StB Vojtěch Filip navštěvuje setkání bývalých…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte