Dobrá vůle Čechů vrátit se do Evropy je nezdolná, jak nejnověji prokázal průzkum, který pro Respekt provedla na přelomu května a června společnost INRA Praha. Z tisíce dotázaných by se naprostá většina zúčastnila případného referenda o vstupu do EU a z nich by zase naprostá většina pro vstup hlasovala (viz horní grafy). Nadšení ale znatelně ochladne, pokud si bude Evropa klást podmínky. Nemožnost pracovat v zemích EU či požadavek zrušit Benešovy dekrety by Čechy odradil a do Unie by už nechtěli (grafy ve spodní části). Nadšenců pro Evropu nejvíc najdeme mezi aktivními a vzdělanými zaměstnanci či samostatnými podnikateli. Většinu z nich by neodradil ani dočasný zákaz práce v zahraničí, nejsnáze by překousli také zrušení dekretů. O vstupu nejvíc pochybují lidé bez práce, důchodci a dělníci, paradoxně právě je také nejvíc zlobí nemožnost v Unii pracovat. Nejvíc je zlobí také zrušení dekretů. O stylu výuky na českých školách výmluvně svědčí, že obavy ze vstupu do Evropy po zrušení dekretů mají studenti v úplně stejné míře jako pamětníci krutých válečných dob. Výhrady ke vstupu najdeme nejvíc na německé hranici. Levicově laděný severozápad má největší strach, že přijde o práci v Česku, podnikavý jihozápad se nejvíc bojí toho, že se po vstupu do EU přestane vyplácet práce načerno v Bavorsku. Překvapuje euronadšení v levicovém ostravském regionu, k nerozeznání od postoje pravicové Prahy a středních Čech.

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte