Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Klaus podle Kvida

Přesně před rokem pochválil Respekt (č. 21/2001) Michala Viewegha za chytrou strategii, s jakou uvedl na trh svůj Román pro ženy. S originálním důvtipem si tehdy pohrál s reklamními a mediálními mechanismy, propojil je s literární fabulí a celkem fádní románek vypointoval nejen v prostoru a čase vyprávění, ale také jako nevšední událost v reálné skutečnosti, čímž se přiblížil konceptuálnímu umění. Široké medializaci svého letošního nového románu Báječná léta s Klausem vyšel vstříc ještě razantněji. Už název svědčí o tom, že si Viewegh hodlá s knížkou zasurfovat na mocné vlně předvolebního třeštění a využít k jejímu prosazení na trhu zjitřené politické vášně. Románový děj nechal i zde vyústit do „reality“, když v rozhovoru pro Lidové noviny vyprávěl o tajemných výhružkách a politických tlacích, jimž je údajně vystaven. Vydání díla bylo opět načasováno tak, aby mohlo být představeno na veletrhu Svět knihy, v tisku vyšly četné recenze, ale událost zároveň překročila hranice literatury, aby se dál rozvíjela jako napínavý příběh. Nebylo by divu, kdyby vyvrcholil únosem spisovatele a jeho vězněním ve vlhkých sklepeních, kde by byl týrán přehráváním volebních projevů Václava Klause. Videozáznamy nadlidského utrpení, ale i nezlomnosti hrdiny by únosci zasílali České televizi s požadavkem tučného výkupného. Aby na ně nakladatel Pluháček shromáždil dostatečné prostředky, vydal by střelhbitě Vieweghovy sebrané spisy,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.