Historie běží rychle. Pomyslel by si někdo před rokem, když americké soudy teprve rozhodovaly o vítězi prezidentských voleb, že George W. Bush povede Spojené státy do války? A pomyslel by si někdo před čtyřmi měsíci, těsně po 11. září, že Bushem vyhlášená válka proti terorismu - respektive její první fáze - skončí tak brzy úspěchem? Asi těžko. V tomto smyslu zaslouží absolutorium Spojené státy i jejich prezident. Rozeberme si s odstupem jednotlivé body této války, která zásadně ovlivnila rok 2001 a bude významně ovlivňovat i letošek. Uvidíme tak, co se odehrálo „podle plánu“ a co naopak přibylo, ať už očekávaně, nebo neočekávaně. K nečekaným dopadům patří zejména hrozba války na indickém subkontinentu - mezi Pákistánem a Indií coby jadernými mocnostmi. Také proto ještě nelze hovořit o definitivním vítězství nad terorismem, ba i nad samotnou Al Kajdou Usámy bin Ládina. Právě s ní spjatí islamističtí teroristé zaútočili 13. prosince na indický parlament, a odstartovali tak spirálu hrozeb.

George W. Bush jako lídr

George W. Bush se z poněkud bizarně prezentované postavy, z vyléčeného pijáka, jenž má problémy s rétorikou i gramatikou a nezná jménem hlavy řady mocností, stal skutečným lídrem supervelmoci. Může-li to vůbec odpovědně posoudit člověk mimo „dobře informované zdroje“ a zpravodajské služby, zdá se, že se nedopustil jediné chyby - snad kromě počátečních výroků o křižáckém tažení (crusade), které vzbudily širokou nevoli v muslimském světě.…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte