Každý rok zdejší soudci rozhodnou, že přes dva tisíce dětí musí odejít ze své rodiny do ústavu. Jen ve zlomku těchto případů je důvodem týrání nebo zneužívání dítěte či jeho trestná činnost. Většinou stačí, že rodina má málo peněz, problémy s bydlením, nedokáže se dostatečně starat o domácnost nebo dítě často nechodí do školy. Návrh na ústavní výchovu dává okresní úřad. Protože se předpokládá rozpor zájmů rodičů a dítěte, určí mu soud opatrovníka - až donedávna jím byl opět výhradně okresní úřad. Těžko se pak divit, že jednou podaný návrh téměř vždy skončil ústavní výchovou. Ale loni nastal zlom. Šest soudců určilo opatrovníkem občanské sdružení Střep, které se zabývá sociální pomocí rodinám s dětmi. „Uvědomila jsem si, že není vhodné, aby ten, kdo žaluje, byl zároveň opatrovníkem. Chci mít při rozhodování k dispozici i pohled někoho jiného,“ vysvětluje předsedkyně Okresního soudu v Mělníku Jana Štorková, proč se odhodlala ke změně. Ve dvou zatím uzavřených případech se soud přiklonil k názoru Střepu a děti zůstaly s rodiči.

Ze Španělska za mříže

Třináctiletý Roman jednou či dvakrát týdně nepřišel do školy. Matka ho sice omlouvala, učitelé jí ale postupně přestali věřit. Nakonec rodinu nahlásili na sociálním odboru. Protože se matka s úředníky odmítala bavit, byl jí dohled uložen soudem. Pak romská žena se synem a druhem odjela na zájezd do Španělska a zůstali tam celý rok. Úředníci o tom neměli ani tušení a škola jim hlásila, že Roman přestal…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte