Kdyby se na Slovensku vyhodnocovalo, které politické téma bylo loni nejdůležitější, vedle reformy veřejné správy a korupce by se na nejvyšší příčku jistě dostaly i dohady ohledně mocenského uspořádání po volbách v září 2002. Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) vede v průzkumech s takovým náskokem (čtyři relevantní agentury mui v prosinci dávaly průměrně 29 %, zatímco druhý Smer získával zhruba 14 %), že s pravděpodobností usedne k říjnovému porcování mocenského koláče jako nejsilnější subjekt. Ovšem právě HZDS, a především jeho lídr Vladimír Mečiar, dlouhá leta leží v kletbě vlád a institucí Západu. Od Washingtonu po Berlín visí, s mírnou nadsázkou, Mečiarův obraz ve stejné galerii jako portréty Miloševiče, Lukašenka či Tudjmana. Způsob, jakým vládl v letech 1994 až 1998, vyrazil na tvář tohoto politika osudové stigma.

Výroky šéfa NATO

Hrozba, že Mečiarův návrat na scénu zbrzdí integrační snahy Slovenska, je reálná. Zcela mimo realitu jsou ovšem formulace, že vláda HZDS s ním v čele by znamenala pro Slovensko automatické vyřazení. Toto dilema slovenská média rozebírají už od loňského května, kdy jej načal George Robertson v rozhovoru pro týdeník Domino Fórum. Generální tajemník Severoatlantické aliance řekl, že výsledek slovenských voleb rozšiřování NATO vůbec neovlivní. Dodal, že Mečiarova vláda navíc nebyla jediným důvodem, proč Aliance v roce 1997 nepřizvala Bratislavu do svých řad. Poté se roztrhl pytel. Na bratislavské konferenci "NATO -…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte