Říká se, že v českých zemích je dvojí talent jenom na škodu, protože se nesčítá, ale odečítá. Platí to u mnoha osobností, ale u Ladislava Nováka (1925–1999) nikoli. Po vydání prvních sbírek ve 40. letech byl Novák uznán jako básník a výtvarné experimenty mu o dvacet let později přinesly bez nadsázky mezinárodní proslulost. Současná výstava Proměny Ladislava Nováka v pražském Paláci Kinských představuje divákovi dílo v jeho charakteristické rozmanitosti a v neopakovatelném výběru. Představuje neúnavného experimentátora, který rád vynalézal nové výtvarné postupy a pro nové byl ochoten zříci se starého.

Gesta v pohybu

„Od počátku 40. let básník (vlivy surrealismu, civilismu a katolicismu)“, tak stojí psáno ve slovníku. Tyto vlivy jsou ovšem souřadné a souměrné pouze pro potřeby slovníkového hesla, jinak ne. Jako básník se Ladislav Novák široké veřejnosti představil roku 1943 v Lidových novinách, potom v poválečném Akordu, což byla katolická literární revue redigovaná Janem Zahradníčkem. Z Třebíče, kde začínající básník bydlel, nebylo daleko do Demlova Tasova a autor Mých přátel se tak stal starším přítelem a bezpochyby i prvním literárním rádcem Ladislava Nováka. Být „spiritualistickým“ básníkem bylo po roce 1945 nevděčné a po únoru 1948 dokonce velmi nebezpečné, zvláště pro autora s ironickými sklony, které uplatňoval v parodiích socialisticky orientované poezie. Jméno Ladislava Nováka se na stránkách novin a časopisů přestalo objevovat. Básník,…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte