Hudební fanoušek jako by si dnes mohl vybírat jen mezi čistotou a seriózností. Na jedné straně čerstvě vyprané hadříky vysmátých návštěvníků módních parties, jako alternativa k nim se nabízí principiální a angažovaná špína stoupenců soudobé kultury protestu. Z ležérní, arogantní a egocentrické špíny, která dřív charakterizovala část rokenrolu, se stala pamětnická záležitost, kterou při životě (respektive ve stavu klinické smrti) často udržují kapely nacházející se za zenitem, jejichž staré desky dnes působí jako zdrcující kritika těch nových (viz smutný případ Iggyho Popa). Klasický rokenrolový špinavec - řvoucí chumel pudů, který ve světě vidí především zásobárnu prostředků k intoxikaci a u osob, zvířat i věcí zkoumá především jejich způsobilost k více či méně konsenzuálnímu sexu - je dnes spíše vzácností. Je to škoda, bývala s těmi hochy docela legrace, zvlášť když je člověk pozoroval z bezpečné vzdálenosti.

Vypnout mozek

Současný rock nabízí dost možností pro toho, kdo chce v hudbě najít odraz vlastní existenciální frustrace, příležitostného světobolu nebo i touhy po kráse, ba dokonce vyšším řádu. Písniček, kterými by se myslící a pubertu už dávno překonavší posluchač mohl potěšit ve chvílích, kdy se mu chce vypnout mozek, je však jako šafránu. Newyorčan Jon Spencer patří k těm nemnoha zasloužilým rokenrolovým špinavcům, jimž se podařilo vyhnout se pasti sebeparodie. Nová deska Plastic Fangs jeho kapely Jon Spencer Blues Explosion navíc…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte