Teatrální čtvrteční sebevražda Vlajka Stojiljkoviče, někdejšího velitele srbských policejních hrdlořezů v Kosovu, si jistě na dlouhou dobu podmaní myšlenky těch Srbů, kteří v sobě pěstují ukřivděnost za politické, vojenské a kulturní porážky z minulých let. V bludištích démonických představ, které si na Balkáně tradičně získávají ohlas, bude tento zoufalý, ale rádoby hrdinský čin působit jako zrcadlo. Srbský národ se v něm uvidí, rozhodně mu to však neukáže cestu, jak se vyrovnat se svou minulostí.

Spravedlivý týden

Vtip je ve způsobu, jakým komunistický aparátčík a blízký Miloševičův spolupracovník svůj čin provedl. Kdyby se pověsil na opasku v hotelovém pokoji, tak jak to o den později pravděpodobně ze soukromých důvodů učinil svazový ministr zdravotnictví Srbska a Černé Hory Miodrag Kovač, nemohl by vinu za svou smrt svalovat na „loutkovou vládu“ v Bělehradě, která je prý ochotná pošpinit národní čest jen proto, aby mohla od Západu získat pár dolarů. Stojiljkovič se demonstrativně zastřelil přímo na schodech do parlamentu, v němž byl právě schválen zákon, umožňující vydávat haagskému tribunálu osoby obviněné z válečných zločinů. Shodou okolností došlo k sebevraždám v týdnu, kdy se naplnil počet šedesáti zemí, jež ratifikovaly úmluvu o zřízení permanentního Mezinárodního soudního tribunálu pro válečné zločiny. Poprvé v dějinách lidstva tak vzniká, opět v Haagu, instituce, která se bude zabývat válečnými zvěrstvy, spáchanými kdekoli a kýmkoli…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte