Už je zvykem, že všechny strany se perou a komunisté jen v klidu sbírají body a čekají na svou chvíli. Kdy přijde? Zdálo by se, že jsou a zůstanou nepřijatelní, ale jejich šance při jednáních o vládě může nastat už letos a s velkou pravděpodobností za čtyři roky. Jsou to přehnané obavy? Tak se na to podívejme.

Zakroutit krky

Spolupráce demokratických stran s komunisty velice úspěšně funguje už dnes. Poslanecké kluby navzájem vyjednávají o hlasování a dokonce společně předkládají zákony. Stalo se tak při novele o myslivosti či obchvatu Plzně, kde se spojily všechny strany. Komunisté posloužili stranám opoziční smlouvy, když prosazovaly fond bydlení, při prosazování zákona o rozhlasovém a televizním vysílání či při odmítání odvolání mediální rady. Byla to rudá síla, která společně s lidovci a sociálními demokraty zabránila smetení zákona o úvěrech na nákup gripenů. Stejné to bylo u sociálních zákonů a u dluhopisů pro zemědělce. Demokratičtí poslanci spolu s komunisty popíjejí v kuloárech sněmovny a vesele se baví. V hlasovacím sále pak se stále větší samozřejmostí posilují centrální moc národního státu. Že by se tedy opakovala naivita zákonodárců z první republiky? Tehdy poslanci buráceli smíchem, když jim Klement Gottwald v zimě roku 1929 říkal: „My se chodíme do Moskvy učit, víte co? My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutiti krk. A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistry!“ Od té doby máme vlastní zkušenost s…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte