Letos se už po osmé v Goethe institutu v Praze konal festival ženské a lesbické kultury Apriles 2002, tentokrát s podtitulem „Žena a čas“. Minulý víkend se ženy i muži mohli zúčastnit řady akcí: projekcí filmů s feministickou, homosexuální nebo transgenderovou tematikou, čtení z děl Svatavy Antošové a Zuzany Brabcové, otevřených diskusních fór tematicky zaměřených například na ženy ve válečných konfliktech, lesbické mateřství, umělé oplodnění či bisexualitu. Prezentovány byly unikátní výzkumy o českých ženských neziskových organizacích a o homofobně motivovaném násilí na ženách na Slovensku. Ženy si mohly na chvíli odložit děti ve speciálním dětském koutku, prohlédnout si výstavy fotografií, šperků, grafiky a kreslených vtipů, případně si dopřát i masáž. V Goethe institutu se ale masírovalo především verbálně: jednotlivé diskusní panely přinesly zajímavé názory a mnohdy i vyhraněné střety.

Ruce pryč

Na diskusi věnovanou zobrazování žen v médiích dorazila řada mladých lidí. Uvědomují si stereotypní prezentaci pohlaví v českých médiích, jsou šokovány billboardy s jednoznačně sexuální tematikou, která se v podstatě v civilizovaných zemích už nevidí. Mluvilo se tedy o billboardu časopisu Cosmopolitan, jenž ukazoval plazící se anorektičku, kterak poníženě „zobe muži z ruky“, nebo o reklamě firmy Nokia, v níž mobilní telefon „hands-free“ umožňuje řidiči auta sápat se po poprsí spolujezdkyně. Nová generace si uvědomuje potřebu změn myšlení v oblasti…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte