Na konci listopadu roku 1991 se filozof a esejista Vilém Flusser vrátil po 52 letech emigrace do rodné Prahy. Už druhý den jeho návratu ale auto vezoucí 71letého filozofa nedaleko Prahy havarovalo a Flusser při nehodě zahynul. S jeho dílem, napsaným v několika světových jazycích, se tak můžeme v češtině seznamovat až po jeho smrti. Na jednu stranu je to obrovská škoda, neboť Flusser usiloval o vyhmátnutí toho, co se v lidském myšlení a vnímání teprve rodí; snažil se být nekonjunkturalisticky, opravdově současný. Na stranu druhou tak ale můžeme z dnešního pohledu lépe ověřovat autorovy myšlenky a vizionářské předpovědi. Kromě jiného filozof uvažoval o tom, jaký vliv na jedince a společnost měl vznik fotografie a co pro lidstvo znamenají obrazy, tvořené za pomoci technických prostředků. Z této Flusserovy linie česky v roce 1994 vyšel esej Za filosofii fotografie (originál 1983). Nyní přeložená kniha Do universa technických obrazů pochází z roku 1985 a Flusser v ní souvisleji a konkrétněji rozvedl argumenty z přehuštěného textu Za filosofii fotografie.

Na život a na smrt

Pojmem Universum technických obrazů autor rozumí fotografii, film, televizi, video, počítačové monitory, tedy média a technické prostředky, jež čím dál více přebírají roli, kterou „dosud zastávaly lineární texty, totiž funkci přenášet informace důležité pro společnost i jedince“. Flusser přikládá této změně velkou důležitost: "Jedná se o kulturní revoluci, jejíž rozsah a důsledky…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte