Když se měla Eva Urbánková na konci deváté třídy rozhodnout kam dál, neváhala ani minutu. „Miluji koně, trávím u nich každou volnou chvíli. Proto jsem toužila po oboru, který je jim blízko,“ vysvětluje, proč si vybrala právě pražské střední učiliště pro obor sedlářka. „Představovala jsem si, že jednou vyrobím opravdové koňské sedlo, na kterém budu jezdit.“ Dívčin sen ale zhatila nečekaná překážka: peníze. Eva totiž od narození neslyší a takovým lidem se v Čechách studovat zadarmo školu pro „zdravé“ nedovoluje.

Budeš lakýrníkem

„Chtěla jsem vystoupit ze začarovaného kruhu,“ říká Eva. „Vadilo mi, že jsou tady neslyšící lidé sháněni do jednoho houfu a mohou studovat pouze na zvláštních školách s malou a nezajímavou nabídkou oborů.“ Nástup do vysněné školy opravdu přinesl neuvěřitelnou změnu: poprvé v životě byla Eva obklopená vrstevníky, kteří slyšeli. „Učitelé mě kvůli handicapu nijak neprotežovali,“ vzpomíná. „Mně to ale vůbec nevadilo. Chtěla jsem všem dokázat, že to zvládnu. A po letech memorování na speciální základce mě strašně těšilo, že tady konečně můžu svobodně tvořit.“ Po dvou měsících ale pohádka skončila: Eva musela školu opustit. Ministerstvo školství, učiliště i jeho zřizovatel – pražský magistrát – jí totiž shodně odmítly zaplatit nezbytného tlumočníka. Podle zákona o znakové řeči na něj má sice nárok, ale ministerstvo školství za uplynulé čtyři roky nedokázalo sepsat vyhlášku s přesným určením plátce. A tak si Evu…

14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte