Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Šum v Radiu

Takovou paniku pražská burza dlouho nezažila. Akcie Českých radiokomunikací, jednoho ze sedmi hlavních podniků zdejšího trhu, od pondělka do středy ztratily plnou šestinu hodnoty (propadly se ze 420 na 350 korun). Podle přesvědčení analytiků tento pád vyvolal známý burzovní pirát 90. let Pavel Tykač a jeho lidé. Máslo na hlavě mají ovšem i hlavní akcionáři Radiokomunikací, německá Deutsche Bank a dánský operátor Tele Danmark. Co se stalo? Před deseti dny Radiokomunikace zaslaly na burzu zprávu o své mimořádné valné hromadě, chystané na 8. dubna. Na programu mělo být snížení základního jmění na setinu, rozdělení podniku a prodej nejcennějšího majetku (podíl ve firmě Radiomobil, která provozuje mobilní síť Paegas). Ke všemu neměli akcionáři dostat z prodeje svůj díl v hotovosti, ale v akciích zbrusu nové firmy Ceske radiokomunikace Ltd., registrované v daňovém ráji na Kajmanských ostrovech. I laikovi to zní jako tunel. Copak by něco takového mohli provést tak renomovaní majitelé jako Deutsche Bank a Tele Danmark? Nejhorší je, že na burze by se nikdo nedivil. Německo-dánští investoři, kteří Radiokomunikace převzali loni v listopadu po déle než ročním jednání s českou vládou, se netajili tím, že vše rozprodají: nejprve Radiomobil a další dceřinou firmu Contactel (internetové a telefonní služby), pak i mateřský podnik, který vlastní televizní a radiové vysílače v zemi. Kabinet potřeboval peníze, a tak přistoupil na nízkou cenu 177 milionů dolarů (necelých 7 miliard korun),…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.