Ani po jedenácti letech nezávislosti nemají voliči na Ukrajině příliš svobodnou volbu. Politický, administrativní a informační tlak, jemuž musí čelit nejen opozice, ale i běžní lidé, připomíná situaci v sousedním Bělorusku, jež je však na rozdíl od prozápadní Ukrajiny obecně uznávanou diktaturou. Volby do Nejvyšší rady, ukrajinského parlamentu, které se budou konat tuto neděli, jsou přesto očekávány s napětím. Podle průzkumů je favoritem proreformní opoziční koalice Naše Ukrajina v čele s bývalým premiérem Viktorem Juščenkem. V těsném závěsu za ní je ovšem Komunistická strana, které šéfuje Petro Symoněnko. O hlasy voličů se uchází celkem 33 uskupení, ale jen asi osm z nich má šanci prorazit zákonem danou čtyřprocentní bariéru pro vstup.

Dirigent Kučma

Ukrajinský politický systém je zvláštní v tom, že je vláda přímo podřízena prezidentovi. Hlava státu má rozsáhlé výkonné pravomoci a její postavení je srovnatelné s rolí amerického prezidenta. Ovšem Leonid Kučma je na hony vzdálen tomu, aby mohl být co do úcty k demokracii srovnáván se šéfem Bílého domu. Jeho nynější úřednickou vládu podporují jen strany, které tak či onak vznikly z komunistické partaje. Evropská unie, strachující se o budoucí kurz Ukrajiny, Kyjev vyzvala, aby zajistil férovost hlasování. Mnohé strany, kromě bloku Za jednotnou Ukrajinu (řídí jej Volodimir Litvin, vedoucí kanceláře prezidenta Leonida Kučmy), se už s nátlakem setkaly. Státní média nejsou podrobena okaté cenzuře, ale…

13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte