Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

S ruským medvědem v zádech

Ani po jedenácti letech nezávislosti nemají voliči na Ukrajině příliš svobodnou volbu. Politický, administrativní a informační tlak, jemuž musí čelit nejen opozice, ale i běžní lidé, připomíná situaci v sousedním Bělorusku, jež je však na rozdíl od prozápadní Ukrajiny obecně uznávanou diktaturou. Volby do Nejvyšší rady, ukrajinského parlamentu, které se budou konat tuto neděli, jsou přesto očekávány s napětím. Podle průzkumů je favoritem proreformní opoziční koalice Naše Ukrajina v čele s bývalým premiérem Viktorem Juščenkem. V těsném závěsu za ní je ovšem Komunistická strana, které šéfuje Petro Symoněnko. O hlasy voličů se uchází celkem 33 uskupení, ale jen asi osm z nich má šanci prorazit zákonem danou čtyřprocentní bariéru pro vstup.

Dirigent Kučma

Ukrajinský politický systém je zvláštní v tom, že je vláda přímo podřízena prezidentovi. Hlava státu má rozsáhlé výkonné pravomoci a její postavení je srovnatelné s rolí amerického prezidenta. Ovšem Leonid Kučma je na hony vzdálen tomu, aby mohl být co do úcty k demokracii srovnáván se šéfem Bílého domu. Jeho nynější úřednickou vládu podporují jen strany, které tak či onak vznikly z komunistické partaje. Evropská unie, strachující se o budoucí kurz Ukrajiny, Kyjev vyzvala, aby zajistil férovost hlasování. Mnohé strany, kromě bloku Za jednotnou Ukrajinu (řídí jej Volodimir Litvin, vedoucí kanceláře prezidenta Leonida Kučmy), se už s nátlakem setkaly. Státní média nejsou podrobena okaté cenzuře, ale…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.