Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Nic na vás nezbylo

Ještě před měsícem si ministr kultury Pavel Dostál v rozhovoru pro Respekt pochvaloval, jak „je skvělé, že stát podporuje některé časopisy, které by jinak zanikly“. Šlo přitom o výstižnou ukázku politické polopravdy: stát sice kulturní časopisy subvencuje, ale ve srovnání s jinými výdaji doslova směšnými částkami. I mizivé dotace jim nicméně dosud umožňovaly přežít, letos byly však sníženy tak drasticky, že podstatná část literárních periodik možná přestane vycházet.

Padesát za stránku

Na knižním veletrhu Libri v Olomouci 9. března už ministr Dostál zoufalou situaci uměleckých periodik připouštěl: „Od literárních časopisů mám dopisy, v nichž tvrdí, že pokud nezajistíme dotaci, zaniknou. Týká se to Literárních novin, Hostu, Tvaru a dalších.“ Doplňme, že k těm dalším patří například Revolver Revue, Kritická příloha RR, Babylon či Souvislosti. Kritický sborník už z finančních důvodů činnost ukončil. Už to, že ministra se situací v kulturním dění seznamují až dopisy šéfredaktorů, jistě udivuje, ještě více zarážející zprávou je ale to, že pro něj tyto dopisy nejsou doslova alarmující zprávou, po níž by následovala horečná aktivita, schůzky s představiteli redakcí a neutuchající snaha pro ně cosi udělat. Dostál sice vydal neurčitý příslib, že se pokusí sehnat peníze „od sponzorů“, ale dodnes redakcím nic konkrétního nesdělil. Finanční situace literárních periodik je přitom letos skutečně tragická: zatímco v roce 2001 podpořilo ministerstvo kultury…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.