Obyvatelé Čech si dosud živě pamatují atmosféru, která v zemi panovala těsně po 11. září. Lidé plni emocí diskutují nebo hekticky telefonují na ulicích, tráví dny přilepení k rádiu či televizi. Tato stresující situace je posledních sedmnáct měsíců, od začátku intifády Al Aksa, izraelskou realitou. Obyčejní lidé mohou teroru odporovat jen tak, že pokračují ve svých stereotypech. Ale tichý projev nesouhlasu a odporu je udržitelný, jen když se teroristické útoky opakují jednou za čas. Když jsou na denním pořádku - jako v Izraeli roku 2002, zasáhnou morálku i náladu celé společnosti.

Hrdinové v kavárnách

Jeden z jeruzalémských spisovatelů poznamenal, že dříve se člověk stal hrdinou, až když šplhal po barikádách či pronikl na území nepřítele. Dnes je hrdinou každý, kdo se odváží sednout si na hlavní třídě do kavárny. Izraelská veřejnost má s terorem bohaté zkušenosti. Dosud platila celkem jednoduchá pravidla, která místa a v jakých dnech jsou nebezpečná. Například cestování autobusem v neděli ráno, první pracovní den v židovském státě, kdy bývají autobusy přeplněny vojáky vracejícími se po víkendu na základny. Další oblíbený terč útoků představují nákupní střediska, a to především v pátek dopoledne, kdy izraelské rodiny vyrážejí na nákupy. Izraelská mládež nejvíce riskovala v sobotu večer, po skončení šabatu všichni hojně vyráželi do kaváren. Za dnešní vyhrocené situace není bezpečno nikde. Jeruzalémská kavárna Moment, kde minulou sobotu zabil…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte