Na pustou zimní krajinu v mrazivém bezčasí dopadají paprsky slunce, ležícího nízko nad obzorem. Právě na takové vyprázdněné šedočerné pláni jeviště Národního divadla rozehrál minulý čtvrtek režisér Jan Antonín Pitínský poprvé svou adaptaci Markéty Lazarové. Vančurův příběh z lapkovského středověku, jakkoli je jeho přepis pro divadlo nesnadný, nabízí potenciálním inscenátorům velkou škálu efektních prvků. Leckdo by byl v pokušení zavalit diváky podívanou, kde meče co chvíli křísnou o zbroj, dýky protínají křehká hrdla, kosti se lámou pod údery seker a krev chlístá proudem na bělostný sníh. A sotva by přitom mohl být podezříván z kalkulu s lacinou líbivostí - vždyť podobné scény natočil mistrovským způsobem ve filmové verzi Markéty Lazarové František Vláčil. Divadelní scénář, pod nímž jsou kromě režiséra podepsáni Marek Horoščák a Josef Kovalčuk, se však ubíral zcela jiným směrem - k výsostně básnickému dramatu. Nutno ovšem podotknout, že tentokrát se Pitínskému jeho báseň rozpadla v rukou na mnoho lichoběžných střípků.

Hudba sobě

Mimořádná jevištní imaginace umožňuje režiséru Pitínskému pouštět se i do uvádění adaptací autorů pro divadlo jinak obtížně uchopitelných. Podařilo se mu to třeba v případě Bohuslava Reynka (Blázen jsem ve své vsi - HaDivadlo 1991), Jana Čepa a Jakuba Demla (Sestra Úzkost - Dejvické divadlo 1995) nebo Jaroslava Durycha (Boží duha - Klicperovo divadlo 2002). Pitínský sám je totiž mimořádným typem režiséra-básníka, který…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte