Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace

Nekonečný příběh

Málokdo by se dnes odvážil zpochybnit skutečnost, že Spojené státy dosáhly v první etapě války proti terorismu jednoznačného vítězství. Bez větších problémů se jim podařilo dobýt několik zaprášených garnizon v jedné z nejchudších zemí světa a potvrdit tak pozici světového hegemona. Přesto však mají Američané celou řadu důvodů pohlížet na svět se svraštělým čelem. Jejich kypící sebevědomí totiž pravidelně ochlazuje zdrcující poznání, že je téměř nemožné být zároveň bohatý a oblíbený, úspěšný a zásadový, mocný a morální. Toto zjištění je o to bolestnější, že odráží názory nejbližších spojenců USA. Solidarita Evropanů s Amerikou má zkrátka své hranice. Totéž však platí i o schopnosti západoevropských států nabídnout vlastní řešení.

Co je zlé pro nás, ublíží i vám

Spojené státy jsou ve válce a podle toho se také chovají. Nezdržují se příliš hledáním a odstraňováním příčin, které konflikt vyvolaly, nýbrž zdokonalují svou vojenskou obranyschopnost. Každý pokrok na cestě k nezranitelnosti totiž Američanům umožňuje ještě více rozehrát jejich hlavní trumf – hospodářskou dominanci. Jednoznačná ekonomická nadvláda Ameriky je přitom zřetelná už dnes. Čísla jsou v tomto ohledu více než přesvědčivá. Téměř devadesát procent produktů a služeb, které Spojené státy potřebují, si obstarávají samy. Jsou tedy něčím jako zhmotnělou definicí hospodářské soběstačnosti. Tím se však dominantní postavení Ameriky nevyčerpává. Na její prosperitě totiž přímo závisí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.