„První Belgičané na Wall Streetu“, jásaly belgické deníky v prosinci 1995. Vstup firmy Lernout & Hauspie Speech Technology (LHSP) na americkou burzu Nasdaq mohli vlastenci skutečně chápat jako národní triumf. Hned první den stouply její akcie z počátečních 11 dolarů o polovinu a do Vánoc už se prodávaly po 31,5 dolarech. Zázrak belgického počítačového průmyslu ale končí neslavně. Z případu mají těžkou hlavu jak akcionáři (mezi nimiž byla vlámská vláda i mnoho řadových občanů), tak věřitelé v čele s bankou KBC, majitelem Československé obchodní banky.

Umí česky

Belgičani Jo Lernout a Pol Hauspie, kteří LHSP před dvanácti lety založili, přišli s produktem, jenž potřebuje celý svět a jehož vývojem se přitom do té doby žádný pořádný konkurent nezabýval. Oč jde? Tzv. speech technologies neboli řečové technologie. Při práci s počítačem už nebude třeba žádná klávesnice ani myš - stroje budou rozumět lidské řeči. A co víc, budou umět plynule překládat. Svému počítači budete moci diktovat text třeba z vany, a zavoláte-li odtud svému obchodnímu partnerovi do Číny, stroj přeloží češtinu do plynulé kantonštiny. Když se jim podařilo přesvědčit zprvu nedůvěřivé investory, rozjeli Lernout a Hauspi u města Ieper stavbu jednoho z nejambicióznějších belgických projektů - Flanders Language Valley. Do „vlámského jazykového údolí“ se měl soustředit výkvět firem zabývajících se řečovou technologií (časem zde přibyla dokonce i laboratoř pro češtinu). Definitivní…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte