Když v říjnu 1999 převzal správu zbankrotovaných Závodů přesného strojírenství (ZPS) ve Zlíně, slíbil dvě věci: že továrny s téměř 5000 lidmi prodá rychle a že to udělá za chodu, bez propouštění. Roman Rais (34) splnil obojí. Hlavní areál ZPS loni v červnu plynule převzal italský Tajmac, který za něj zaplatil 1,5 miliardy korun. Razantní správce, který dle potřeby střídá tmavý oblek za leteckou bundu a angličtinu za poněkud obhroublý slovník, si získal popularitu mezi bankéři i odboráři. Loni v září přijal Rais nový úkol: konkurz obuvnické firmy Svit Zlín.

Nemůžu je živit

Jsou si bankroty ZPS a Svitu v něčem podobné?

Ani se mi nezdá. ZPS byla ukázkou nezvládnuté expanze: půjčovali si u bank na 18% úrok a chtěli na úvěr pohltit většinu strojařiny v republice. Doufali, že když budou dost velcí, stát je nenechá padnout. Smůla: nechal. ZPS přitom mají dobré výrobky i trhy, jenže kvůli expanzi vydaly dluhopisy za miliardu, a ty je stáhly pod vodu. Svit je jiný případ. Nikdy se jasně nerozhodli, co dál po rozpadu RVHP, když už nelze chrlit boty na Východ. Běžná evropská továrna na obuv má, jak jsem se nechal poučit, 300–600 lidí. Ve Svitu jich bylo přes 5 000.

Čekali podle vás bankrot?

Dlužníci si kdovíproč do poslední chvíle myslí, že den D včas rozpoznají, že před ním bude deset jednání. Jenže někdy to bývá rychlé. Soudkyně situaci ve Svitu dobře znala - měla na starosti už dva předchozí návrhy, při nichž se ještě podnik…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte