0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory25. 11. 200112 minut

Moje role je plněna úspěšně

Rámeček

MILOŠ KUŽVART se narodil roku 1960 u Praze. Po studiu geologie na UK pracoval u Ústředním geologickém ústavu a spolupracoval s nezávislými ekologickými organizacemi. V Letech 1992–94 pracoval na Ministerstvu životního prostředí (referent, šéf tiskového oddělení), kam se v roce 1998 vrátil jako ministr vlády ČSSD. Členem této strany je od r. 1995, již dříve u ní ale vedl ekologickou sekci. Celá 90. léta byl u úzkém styku s nevládními ekologickými organizacemi. M. Kužvart je rozvedeny, má syna.

Jako „zástupce zelených“ jste ve vládě schvaloval bombardování Afghánistánu a Srbska. Jak jste se při tom cítil?

Rozhodování nebylo jednoduché… Nicméně po zhodnocení všech relevantních informací jsem hlasoval tak, jak jsem hlasoval. Afghánistán a Srbsko nelze srovnávat, ta hlasování byla jiná a já jsem k nim také tak přistupoval. Nerad bych se o tom šířil, byla to jednání uzavřená a z nich se informace neposkytují.

Neovlivnil vás spor v německé straně Zelených? Je vám bližší důsledné hájení programových zásad, například pacifismu, nebo účelový pragmatismus Joschky Fischera?

Můj přístup je bližší pragmatickému postoji. Tváří v tvář terorismu a válce by měl i přesvědčený pacifista zvednout ruku k obraně obecně sdílených ideálů svobody.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Musím vás opravit

Politik a sportovec Václav Klaus kdysi říkal, že nesmíme upřednostňovat „zajíce před lyžařem“. Vy jste v případě Pradědu udělal opak: zakázal jste…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc