Padl Kábul. Režim tálibánů se před necelým týdnem zhroutil pod tlakem opoziční Severní aliance mnohem dříve a snadněji, než kdokoli čekal. Lidé v ulicích většiny afghánských měst po pěti letech zákazů poslouchají hudbu z tranzistorového rádia, muži se nechávají holit u lazebníků, ženy chodí nezahalené smutně proslulou, byť tradiční burkou… Na tomto mediálním obrazu vadí snad jediná věc: na záběrech z Kábulu nikde nevidíme jásající davy. Cožpak ti lidé neslaví osvobození z tuhé poroby? Skutečně. Padl Kábul, padl režim, ale otazníků spíše přibylo - nejenom pro obyvatele Afghánistánu, nýbrž i pro občany zemí Západu. Aby to však nevyznělo tak trudnomyslně, je třeba říci, že některé věci se naopak vyjasnily.

Začíná to klopotně

Minulý týden ukázal, že defétismus z protahující se operace byl předčasný. Bombardování teroristických a tálibánských cílů v Afghánistánu trvalo měsíc, aniž by přineslo výrazný výsledek. To byla voda na mlýn staronových názorů, že na Afghánistánu si vyláme zuby každý. Jenže: bombardování trvalo měsíc a Severní aliance - s jeho pomocí a výzbrojí dodanou spojenci - obsadila velkou většinu Afghánistánu za pouhé čtyři dny. Stále platí šedesát let stará slova Winstona Churchilla: „Nikdy, nikdy, nikdy nevěřte tomu, že jakákoli válka bude hladká a snadná, nebo že kdokoli, kdo se pouští na tuto neznámou cestu, dokáže změřit proudy a hurikány, se kterými se střetne.“ Churchillův výrok citoval list The Sunday Times právě v souvislosti…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte