Přední čeští politici používají informace dodané tajnými službami tak, jak se jim to zrovna pro jejich politickou kariéru hodí. Zřejmé je to zejména po teroristickém útoku na New York a Washington. Zemanovo americké zviditelnění se pomocí plácání o tom, jak Muhammad Atta plánoval útok na pražskou budovu Svobodné Evropy je toho posledním důkazem. Tuzemské zpravodajské služby zase evidentně rezignovaly na své poslání - chránit pomocí speciálních pravomocí demokracii. Naopak, posluhují vládě, nemají nejmenší zájem rozkrývat korupční aktivity státní zprávy a vlády a proti zneužívání svých informací vůbec neprotestují.

Ubohý a servilní

Když premiér Zeman prohlásil před kamerami televizní stanice CNN, že Atta plánoval na letošní dubnové schůzce s iráckým špionem Ahmadem Aním útok na Svobodnou Evropu, mluvil o tom, o čem neměl ani nejmenší tušení. Ministr vnitra Stanislav Gross nebo šéf BIS Jiří Růžek pak v tuzemsku uboze a servilně žehlili premiérovo prohlášení slovy, že to je jedna z alternativ, o kterých tajné služby uvažují. Nicméně ostudu se odvrátit nepodařilo. Například americký deník New York Times podrobil Zemanova slova zdrcující kritice. „Když české bezpečnostní služby podle Zemana už v dubnu věděly, že Atta plánuje teroristický útok, proč nic nepodnikly? Proč nepředaly informace do Washingtonu, když odhalily plán útoku na zařízení financované USA? A proč tak dopustily, že Atta mohl o pět měsíců později zaútočit v New Yorku?“ ptal se deník.…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte