Společenskou i kulturní atmosféru v Kanadě ovládá duch v mnoha ohledech protikladný poměrům, jaké panují ve střední Evropě. Dějiny druhého nejrozlehlejšího státu světa mají až extrémně pokojný ráz. V širých prostorách se vytrácejí pocity stísněnosti a bezprostřední sousedství s divočinou posiluje nejen vědomí lidské sounáležitosti, ale také individuální odpovědnost a obezřetnou nedůvěru vůči extrémům a převratným novinkám. Během posledního půlstoletí vnesla do kanadských velkoměst jisté oživení silná imigrace, jež tradiční soupeření britských a francouzských vlivů obohatila multikulturními ozvěnami ze všech koutů světa. Zároveň ale posílila konzervativní instinkty zdejších středních vrstev, které se cítí natolik státotvorně, že se ve prospěch pořádku, bezpečí a „klidu na práci“ vzdávají i některých svobod.

Vyzrát na své chutě

Veřejnost si například dobrovolně uložila řadu omezení v přístupu k alkoholu. Hlavním cílem má být „ochrana mládeže před špatnými příklady“. Alkohol je vyloučen z běžného prodeje a nesmí se konzumovat na veřejnosti s výjimkou restaurací, které na to mají licenci. Po dlouhých diskusích, zda je v létě přípustné pít pivo na předzahrádkách licencovaných podniků, tedy nikoli „pod střechou“, jak nařizuje zákon, dospělo zastupitelstvo Toronta k celkem smířlivému rozhodnutí, že za střechu lze pokládat i zahradní slunečník. Specializované státní obchody s pivem, vínem či lihovinami bývají umístěny stranou, zavírají vesměs před…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte