Souhlasím s Kateřinou Šafaříkovou (Řeknu ti, co smíš; Respekt č. 44/2001), že politické myšlení v Čechách je prolezlé ideou kolektivismu a všemohoucího státu, který na jedné straně všechno může a na druhé se má také o vše starat. Avšak nemyslím si, že by „čelní vyznavači individualismu neváhali omezit osobní svobodu celé jedné skupině obyvatelstva a podřídit ji kolektivní pravdě většinové populace“, jak Kateřina Šafaříková píše. Protože však rozumím, co chce komentářem kritizujícím odmítnutí návrhu zákona o registrovaném soužití osob téhož pohlaví říci, rád bych připomněl stránku věci v debatách na toto téma stále opomíjenou.

Přirozené manželství

Velká část populace homosexuály chápe jako lidi, kteří se sexuálně stýkají s osobami téhož pohlaví. Ve skutečnosti se však homosexuálně orientovaný člověk především zamilovává do osoby stejného pohlaví. Otázka sexu je druhořadá. To je důležitá nuance. Ani heterosexuálové, ani homosexuálové totiž nemohou svou zamilovanost moc ovládat a často v jejím jménu opouštějí rodinu, kariéru i zdravý rozum. Zamilovanost pak může přerůst v lásku, která může vyústit v rozhodnutí sdílet s daným partnerem dobré i zlé na společné životní pouti. Tak vzniká přirozené manželství (terminus technicus), které může být slavnostně stvrzeno před shromážděním blízkých osob, Bohem nebo jinou autoritou či referenční skupinou. Vznik přirozeného manželství je psychickým…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte