Rizikové technologie se vyvíjejí rychleji než schopnost společnosti vyrovnat se s nimi. Postoj k nim je tématem, nad nímž se lidé neshodnou ani uvnitř jedné kultury, natožpak jimi napříč. Jedni oceňují význam moderních technologií pro pohodlnější a příjemnější život, druzí připomínají rizika a hrozbu rozvratu tradičních hodnot. Internet je skvělým prostředkem komunikace, zdrojem informací i zábavy, nástrojem pro obchodování, říkají jedni. Ano, ale přispívá k úpadku tradic, poskytuje zázemí teroristům i organizovanému zločinu, namítají druzí. Automobily nám dávají svobodu pohybu; ale ničí životní prostředí i neobnovitelné zdroje. Podobné diskuse všichni známe. Novým prvkem v nich je to, že se na stranu skeptiků začínají přidávat i sami vědci. Velkou pozornost vzbudil ve Spojených státech obsáhlý esej „Proč nás budoucnost nepotřebuje“ publikovaný loni v časopisu Wired. Jeho autorem je Bill Joy, špičkový počítačový odborník, který pracuje pro společnost Sun Microsystems.

Atom a geny

Joy samozřejmě není první v dějinách, kdo pochopil nutnost společenské odpovědnosti vědce - připomeňme jen hnutí fyziků za jaderné odzbrojení. Význam jeho textu spočívá v tom, že shrnuje agendu této odpovědnosti pro dnešní dobu. Vymezuje čtyři oblasti vývoje, jež pokládá ze nejproblémovější, podrobně je analyzuje a barvitě líčí rizika s nimi spojená. Již na tomto místě můžeme jeho úvahy aktualizovat: Joy se totiž zabývá především nebezpečím vzniklým z nedbalosti či ze…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte