Pro obyvatele západního světa je to dnes zásadní otázka. Máme se cítit ohroženi islámskými zeměmi? A jsou jejich představy o životě opravdu tak odlišné od těch našich? Odpovědi lze hledat v současném Pákistánu - typickém islámském státě prožívajícím právě vnitřní konflikt mezi tradicí a modernitou. Věc je o to zajímavější, že Pákistán (neboli Země čistých) je dnes klíčovým spojencem Západu v tažení proti terorismu.

Dva muži ve městě

Profesor Mirádžul Islám Zija je velice příjemný muž. Během řeči se často široce usmívá a zcela v rámci muslimské pohostinnosti vítá i neohlášené návštěvy. Pozve je k sobě do svého přízemního domu v areálu Islámského centra péšávarské univerzity, kde vyučuje islamistiku a arabistiku, nabízí oběd a čaj s mlékem. Jako vzdělanec, absolvent dvou britských univerzit, hovoří bezchybně anglicky a dobře zná západní životní styl. Jeho místo je ale v Pákistánu. Od svého mládí nosí plnovous, oblečen chodí zásadně v tradičním obleku zdejších muslimů - volných plátěných kalhotách a dlouhé košili až ke kolenům. Byt má vyzdobený citáty z koránu a obrazy nejsvatější muslimské svatyně – Kaaby v Mekce. Manželka nechodí do práce ani sama bez doprovodu na ulici, a mimo domov si zahaluje tvář. Před návštěvou se zásadně neukazuje ani ona, ani její dvě dcery, jídlo na stůl nosí syn. Svým dcerám platí profesor Zia nejlepší školy ve městě, po absolutoriu by ale podle jeho představ měly zůstat jako jejich matka doma a starat se o děti.…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2256

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte