„Život je pestrý a barevný jako rozkvetlá louka a křehký jako sklo.“ Tuto větu si před lety vepsal coby motto do své sbírky Skleněná louka brněnský básník Antonín Konečný. Muž, který vyrůstal v dětských domovech, jinošství strávil v psychiatrické léčebně a dospělost prožil jako notorický lupič aut z více než poloviny za mřížemi, ji napsal v ostravské věznici. Už předtím si ale získal přízeň Milana Kundery a Jiřího Veselovského a jeho dílo vyšlo roku 1984 v mnichovské edici PmD. Rok nato Konečný ve věku 36 let spáchal sebevraždu. O devět let později určilo napětí v osudu této pozoruhodné postavy brněnské bohémy (podobně jako napětí ve spojení louky se sklem) jméno brněnské scény, která je výjimečná nejen ve městě, ale i v rámci celé republiky. Brněnský „klub“ Skleněná louka totiž poskytuje téměř výhradně prostor současnému českému a světovému experimentálnímu umění. Poslední den letošního září vstoupila scéna do své sedmé sezony koncertem holandského kvarteta Palinckx. Inspirativní spojení baskytaristy, bubeníka, zpěváka a hráče na gramofony nebylo zvoleno náhodně: Kromě toho, že Palinckx pro české publikum objevili právě brněnští dramaturgové, připomnělo i skutečnost, že Skleněná louka klade důraz předeším na hudební experimenty.

Dům v centru

Premiérovou akci letošní sezony sledovalo šedesát lidí. I když to na první pohled není mnoho, na zdejší poměry je to slušné číslo: Skleněná louka až na výjimky, jako jsou Petr Skoumal, Jan Vodňanský či…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte