Stav novinové krajiny v zemi není nikdy jen zprávou pro zasvěcené, ale vždy vypovídá i o celkovém stavu společnosti. Ve většině evropských zemí je mediální tisková krajina tvořena tradičními, seriózními, předplatitelskými novinami, které bojují o vliv. Příliš si nekonkurují s bulvárními plátky, kterým jde především o zisk a politicky většinou stojí za vládou. Podívejme se tímto klasickým prizmatem na českou mediální scénu. Odchylky svědčí o zdejší společnosti.

Najít vlastní cestu

Jako v jiných zemích se na českém trhu vyprofilovaly tři nadregionální či celostátní deníky: MF Dnes, Lidové noviny a Právo. Ve světě ale hlavní deníky nabízejí tři verze světa: většinou konzervativní, liberální a řekněme sociálnědemokratickou, v českých poměrech se rozdíly stírají.Kdybychom dali čtenáři přečíst přepsaný komentář z libovolných novin, velice těžko by z kontextu poznal, pro které z nich byl napsán. O čem tato skutečnost svědčí? Za prvé o vydavatelské nevyhraněnosti a za druhé o nevyzrálosti občanských postojů. Postoje občanů nemají vzhledem k tolikrát přerušené kontinuitě hluboké kořeny, strany nemají stará zázemí.Vydavatelská nevyhraněnost je zase dána tím, že dva z hlavních deníků - Lidové noviny a MF Dnes - mají jednoho majitele, což je v Evropě těžko představitelné, a oba poznamenal svým pojetím jeden šéfredaktor. Právo se zase nemůže výrazněji profilovat, protože se bojí ztráty části starých komunistických čtenářů.Zajímavé bude sledovat, kam umístí…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte