Po třech měsících od zdevastování centra Janova vyzbrojenými demonstranty a od sporných násilností, kterých se dopustilo několik policejních jednotek, v Itálii pozvolna utichá diskuse ohledně interpretace této události. Rozdělení však zůstává. Poznamenalo nejen politickou scénu, ale celou společnost včetně katolické církve.

Cynismus levice

Napětí na politickém kolbišti způsobil už obrat po květnových parlamentních volbách. Berlusconiho strana pravého středu Vzhůru, Itálie! do opozice odsunula koalici Olivovník, ovládanou Stranou demokratické levice (DS). Červencová schůzka sedmi nejbohatších zemí a Ruska byla proto předem považovaná za přelom. Berlusconi počítal, že jej světoví lídři začnou akceptovat jako sobě rovného vůdce, a opozice, ať už parlamentní nebo ta okrajová, doufala, že se jí naopak podaří jej potupit. A je třeba připomenout, že členové DS navzdory krizi z volební porážky neprojevili zábrany, když oznámili, že hodlají pochodovat ve středu průvodu proti summitu - přestože jejich lídr Massimo D Alema jej pomáhal připravovat v době, kdy byl předsedou vlády.Tento cynismus je nutné podtrhnout, protože na janovských náměstích se shromáždili zástupci snad všech evropských protizápadních hnutí. Byla tu extrémní marxistická a postmarxistická levice, pacifisté a zelení aktivisté, brojící proti volnému trhu. Jakož i šiky krajně levicových hnutí katolické církve, jež mají blízko k jihoamerické teologii osvobození. Nelze se divit, že se…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte