Podstatná část historie americké kapely Mercury Rev působí jako anekdota. Tedy alespoň na toho, kdo ten vcelku drsný vtip nemusel s jejími členy prožívat. Poslední dobou se ale ukazuje, že jejich příběh má (na rozdíl od mnoha rádoby hrdinských eposů různých postaviček zábavního průmyslu) pointu, která rozhodně stojí za to. Ve srovnání s letošní novinkou Mercury Rev, která nese titul All Is Dream, působí totiž anekdoticky spíše výsledky úsilí mnoha jejich současníků – asi jako poznámky pod čarou na stránkách příběhu úpadku.

Nemilé kousky

Mercury Rev se dali dohromady koncem osmdesátých let a během první půle následující dekády se pohybovali na okraji tzv. alternativní scény. I pro ni ovšem byli až příliš „alternativní“. Kromě toho, že zásadně nezkoušeli, prosluli členové skupiny i jistou nevyzpytatelností. Tehdejší zpěvák Dave Baker měl ve zvyku chovat se jako opravdová hvězda. Možná tomu bylo tak proto, že byl většinu času pod vlivem alkoholu (s ohleduplností sobě vlastní si například během koncertu uprostřed písně v klidu odskočil k baru pro další objednávku). Kapelník Jonathan Donahue zase získal alespoň omezenou mediální proslulost tím, že se v letadle v záchvatu zuřivosti pokoušel nabrat na lžičku oko kytaristy Grasshoppera - dosáhl toho, že jeho band byl navždy „vyloučen z přepravy“ na linkách společnosti Delta. Basista Dave Fridmann sice možná nebyl první rocker, který kdy zpronevěřil zálohu na natočení alba, peníze však rozhodně…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte