Rámeček

ASLAN MASCHADOV
se narodil roku 1951 v čečenské rodině, která byla koncem 2. světové války násilně deportována do Kazachstánu (po pěti letech se směla vrátit zpět). V roce 1969 vstoupil do sovětské armády, po absolutoriu vojenské akademie v Leningradě (dnes Petrohrad) sloužil mj. jako plukovník dělostřelectva v Maďarsku (1981–86). Od roku 1994 působí v různých vysokých vojenských a politických funkcích v oficiálně nikdy neuznané Čečenské republice: jako náčelník generálního štábu, ministr obrany, předseda vlády; od ledna 1997 pak jako prezident. Je považován za čestného muže, který nebyl nikdy zapleten do nelegálního obchodu s ropou, únosů, teroristických akcí a podobných kriminálních činů. Po první rusko-čečenské válce, ze které vyšli Čečenci jako vítězové, však nedokázal vzdorovat kriminálním strukturám, ruským tajným službám a domácím islámským fanatikům: ve zničené a demoralizované zemi se mu nepovedlo prosadit demokratický režim, nezdařil se mu ani pokus o vybudování moderního islámského státu. Navzdory tomu se v roce 1999 ujal přímého velení čečenských ozbrojených sil v druhém rusko-čečenském konfliktu, který se změnil v klasickou partyzánskou válku; dnes žije v horách na území své republiky. Aslan Maschadov je ženatý, má dceru a syna.

Poslední válečný konflikt v Čečenské republice trvá už dva roky, ale Rusové stále nemohou oznámit světu, že dosáhli vítězství. Možná proto se stává aktuálním téma mírových rozhovorů. Hovoří se dokonce…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte