Před půl rokem si Pavlína Zandlerová (25) z Litomyšle sbalila věci a spolu se svým přítelem vyrazila na Západ. Cíl? Stejný, jako měli jejich předchůdci v polovině 19. století - česká čtvrť v Chicagu ve státě Illinois. Ani práce se od té doby příliš nezměnila: on dělá stavebního dělníka, ona servírku, oba v krajanském podniku. Nemají povolení, neplatí daně a americké úřady o nich v podstatě nevědí.Počet českých ilegálních imigrantů ve Spojených státech se odhaduje na několik desítek tisíc (turistických víz, jaké má v pase i Pavlína Zandlerová, se v Praze vydává 50 tisíc ročně). V Chicagu jich je tolik, že zde chce česká ambasáda zřídit konzulát. „Je to třetí největší město, obchodní centrum a žije zde ohromná krajanská i ilegální komunita,“ upřesňuje důvody český konzul ve Washingtonu Richard Krpač.

Kdy bude dovolená?

Nejvíce Čechů míří do států Illinois a Florida. Inzeráty v posledním čísle krajanského čtrnáctideníku Chicago Žurnál hledají řemeslníky, zejména se znalostí „plumbingu“ (instalatéry) a „sidingu“ (fasádníky), žádaný je i „house-keeping“ (údržba), úklid a hlídání dětí. Lze si pronajmout „dobře zařízený ofisek při ulici Belmont“ nebo převzít „11letý business painting“ (malířskou živnost).Čeští krajané nemají významné obchodní postavení, většinou zůstali na úrovni rodinných podniků. Nejdál to dotáhla stavební firma Iron Works Inc. patřící dědicům stavitele Kolarika, která získala zakázky na opravu mrakodrapů v centru. Ve čtvrti Cicero,…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte